Chyba nie ma osoby, która nie słyszała o tych budowlach. Dla osób żyjących w starożytności były to budowle, które obowiązkowo należało odwiedzić. Nic więc dziwnego, że na ten temat powstało tak wiele materiałów. I choć do dzisiaj przetrwał tylko jedne z nich, to historycy, archeologowie i artyści wciąż szukają odpowiedzi na to, jak mogły wyglądać pozostałe budowle.
Krótka historia
Pierwsza listę Siedmiu Cudów Świata sporządził grecki pisarz Antypatra z Sydonu w II wieku p.n.e. Nie była ona jednak tożsama z tą, którą znamy obecnie. Na jego liście znajdowały się bowiem takie obiekty jak: Brama Isztar, posąg Asklepiosa z Epidauros, Kolosy Mnemnona, Świątynia Artemidy w Efezie, Posąg Zeusa, Ogrody Semiramidy, Mauzoleum w Halikarnasie, Piramida Cheopsa, Kolos Rodyjski. Należy tutaj wspomnieć, że pisarz odwiedził te miejsca i stworzył ich prowizoryczne zdjęcia rysowane. Obecna lista uformowała się na przestrzeni kolejnych tysiącleci.
Piramida Cheopsa
Powstała w okresie Starego Państwa w około 2560 r. p.n.e, jako grobowiec faraona Cheopsa i znajduje się w Gizie. Jest to jedyny obiekt, który przetrwał do czasów współczesnych. W całości powstała z 2,3 miliona kamiennych bloków. Pierwotnie miała blisko 147 metrów, obecnie z powodu utracenia piramidonu, ma niecałe 139 metrów.
Wiszące Ogrody Semiramidy
Powstały one w Babilonie, prawdopodobnie około 600 roku p.n.e. z rozkazu króla Nabuchodonozora. Były one prezentem dla jego żony – Amytis. Nie wiadomo, jak dokładnie wyglądało, jednak musiały być wyjątkowe. Wspominają o nich liczni pisarze. Prawdopodobnie były to tarasy, na których sadzono krzewy, drzewa i pnącza. Wodę potrzebną do zasilania roślin doprowadzano z rzeki Eufrat poprzez system kanałów.
Posąg Zeusa
Został stworzony w 473 r. p.n.e. przez Fidiasza. Miał około 13 metrów i znajdował się w świątyni Zeusa Olimpijskiego w Olimpii. Został w całości wykonany z kości słoniowej, złota i drogocennych kamieni. Został spalony z rozkazu cesarza Teodozjusza Wielkiego w 426 roku.
Świątynia Artemidy w Efezie
Artemizjon powstała w około 560 p.n.e. z rozkazu króla Krezusa. Miała 130 na 69 metrów. Warto wiedzieć, że jej budowa zajęła 120 lat, a jej twórca był Fidiasz. Była niszczona 9 razy, a ostatecznie zniszczono ją w czasie najazdów Gotów w 262 roku.
Mauzoleum w Halikarnasie
Powstało z rozkazu królowej Artemizji w 350 r.p.n.e. Powstał on w stylu jońskim i liczył około 45 metrów. Był to grobowiec jej męża. Nie przetrwało do dziś, a część rzeźb można zobaczyć dziś w British Museum.
Kolos Rodyjski
Był to pomnik greckiego boga Heliosa, który powstał pod koniec III wieku p.n.e. Pomnik wykonał Chares z Lindos. Pomnik wykonano z brązu, miał około 30 metrów, a jego budowa trwała ponad 12 lat. Uległ zniszczeniu w wyniku trzęsienia ziemi.
Latarnia z Faros
Powstała w około 279 r.p.n.e. z rozkazu władcy Egiptu, Ptolemeusza I. Wykonał ją Sostratos, na wyspie Faros, blisko portu w Aleksandrii. Miała około 115 metrów wysokości. Na szczycie latarni stał posąg greckiego boga mórz i oceanów, Posejdona. Latarnię zniszczono w 1375 roku.
Jest to stara lista cudów świata. Na nowej liście znajduje się jedynie piramida Cheopsa.