Maj to najlepszy moment, aby przypomnieć sobie kilka ważnych ciekawostek o polskiej fladze. Znałeś je wszystkie?
Dwa warianty flagi
Ustawa o fladze pochodzi z 1980 roku. Mówi ona nie tylko o barwach flagi i dokładnych wytycznych, ale także o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych. Polska flaga według tej ustawy jest prostokątnym płat tkaniny o barwach RP i proporcji 5:8, umieszczony na maszcie. Według tej samej ustawy, za flagę Polski uważany jest także wariant z godłem, który umieszczony jest pośrodku białego pasa.
Barwy flagi
Pierwotnie polska flaga wyglądała nieco inaczej, również pod względem barw. Polską barwą narodową był karmazyn, czyli odcień ciemnej czerwieni z niewielką domieszką błękitu. Niegdyś był on uważany za jeden z najszlachetniejszych kolorów. Stanowił symbol dostojeństwa i bogactwa. Ze względu na barwnik koszenila, który uzyskiwany był tylko z larw czerwca polskiego, flaga w tych kolorach była bardzo droga. Obecnie barwy polskiej flagi symbolizują kolorystykę godła. Pas górny, czyli biały symbolizuje orła białego, natomiast dolny jest symbolem tarczy herbowej.
Dzień Flagi Rzeczypospolitej
2 maja jest w Polsce dniem, w którym oficjalnie obchodzi się Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Został on ustanowiony od 2004 roku. Również tego samego dnia, za granicą, obchodzony jest Dzień Polonii. Wybór tej daty nie jest przypadkowy. W ten sposób chciano podkreślić wolny dzień, który znajduje się pomiędzy dwoma świętami narodowymi. 1 maja obchodzone jest Święto Pracy, natomiast 3 maja Święto Narodowe Trzeciego Maja. W tych dniach zazwyczaj w polskich domach wywieszana jest flaga, właśnie po to, aby upamiętnić ten dzień. Bardzo często na ubraniach nosi się kokardę w polskich barwach. Co więcej, święto własnej flagi obchodzone jest także w innych krajach. Takie obchody można spotkać między innymi w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Argentynie, Finlandii, Turkmenistanie, na Litwie, Ukrainie i w Chinach.