Średniowiecze to fascynująca epoka, którą badacze z całego świata wciąż starają się zgłębić. Wbrew obiegowej opinii nie był to tylko okres przejściowy pomiędzy antykiem a czasami nowożytnymi.
Średniowiecze przyniosło wspaniałe wynalazki, wielkich myślicieli i sztukę, którą podziwiamy do dzisiaj. Interesujące polskie miasta w średniowieczu, o których warto dowiedzieć się nieco więcej.
Miasto w średniowiecznej Polsce – co warto wiedzieć?
Jedno jest pewne – średniowieczne miasta w naszym kraju wyglądały zupełnie inaczej niż dzisiejsze metropolie. Przede wszystkim były one o wiele mniejsze, choć jak na tamte czasy i tak robiły spore wrażenie. Kraków, który był jednym z największych polskich miast tamtej epoki, liczył nie więcej, niż dwadzieścia tysięcy mieszkańców. Dzisiaj jest on pod tym względem czterdzieści razy większy.
Miasta były też o wiele bardziej żywe. Za każdym rogiem, na każdej uliczce i placu rozlegały się odgłosy świadczące o tym, że wszędzie wre praca. Wszędzie było pełno zakładów drobnych rzemieślników. Place zdominowane były przez kupców. Po ulicach poruszały się wozy nieustannie transportujące różnego rodzaju towary. Ważną cechą średniowiecznych miast w naszym kraju była też ich różnorodność. Na placach targowych dało się słyszeć różne języki – jidysz, niemiecki, ormiański, holenderski.
Które miasta były w średniowiecznej Polsce najważniejsze?
Nikogo chyba nie zdziwi fakt, że dawniej mapa naszego kraju wyglądała nieco inaczej. Najważniejszy i największy był w tamtym czasie Gdańsk – ważny port i cel wędrówek kupców z całej Europy. Zaraz po nim był Kraków – ówczesna stolica naszego kraju. Ważne i duże środki miejskie średniowiecznej Polski to również Poznań i Toruń. Do dużych miast zaliczał się wtedy także Elbląg. Spore znaczenie miały Lublin i Lwów.
Ważnymi ośrodkami były Braniewo i Warszawa. Wśród ważniejszych miast czasu średniowiecza na naszych ziemiach wyliczyć trzeba też Sandomierz, Olkusz i Łomżę. Spore znaczenie zawsze miały położone na Pomorzu miasta portowe. Wśród nich wspomnieć warto Darłowo. To niewielkie miasto było ważnym ośrodkiem handlowym, przez który przepływały towary importowane do i eksportowane ze średniowiecznej Polski. Tutaj więcej informacji o tym jak Darłowo wyglądało w średniowieczu.