Kwiecień to dla katolików wyjątkowy miesiąc, w którym odbywają się najważniejsze święta w ich wierze – święta Wielkanocne. I pomimo tego, że są one ściśle powiązane z Kościołem Katolickim, to nie da się ukryć, że w Polsce ich symbolika znana jest każdemu. Co dokładnie symbolizują poszczególne elementy?
Baranek wielkanocny
Sam Baranek Wielkanocy to obowiązkowy element w każdym koszyczku. Przybiera on różne formy, od takiego z czekolady lub cukru, po takiego wykonanego z masła. Jego symbolika jest bardzo ważne – ma on przypominać Chrystusa, który jako baranek oddał swoje życie za ludzi. Odniósł on także wielki triumf życia nad śmiercią poprzez zmartwychwstanie.
Jajka wielkanocne – czyli pisanki lub kraszanki
symbolizują nowe życie i płodność. Sama skorupka ma symbolizować to, co stare, a żółtko i białko to, co się odrodziło na nowo. To właśnie one wiodą prym podczas świątecznego śniadania. Są szczególnie ważne i również nawiązują do zmartwychwstania. Warto dodać, że symbolika jajka znano już w starożytności. Wzmianki na ich temat można znaleźć już w starożytnym Egipcie. W różnych wierzeniach przypisano im inną symbolikę, zazwyczaj łączono je zdrowiem, miłością oraz płodnością.
Chleb, sól i pieprz
To kolejne produkty spożywcze, które obowiązkowo muszą znaleźć się w koszyczku świątecznym. Sam chleb ma zapewnić dobrobyt i pomyślność oraz wszelkie bogactwo. Jest on ściśle powiązany z Chrystusem, który przez katolików pojmowany jest jako chleb życia. Sól i pieprz z kolei mają symbolizować oczyszczenie, prawdę i życie w prostocie.
Chrzan i słodka babka
Sam chrzan kojarzony jest z goryczą w kontekście gorzkiej męki Chrystusa na krzyżu. Symbolizuje zdrowie i siłę fizyczną. Odmiana od gorzkiego chrzanu jest słodka babka, która ma symbolizować ogólno pojęte umiejętności i doskonałości. W niektórych regionach na święta Wielkanocne gości drożdżowa babka, która szybko rośnie, to również symbol sił i nabytych umiejętności.
Bukszpan i palma wielkanocna – ozdoby na świątecznym stole
Bukszpan ma powiązania z przyrodą i światem. Upamiętnia i utożsamia się z życiem tutaj, na ziemi, wśród otaczającej przyrody. Z kolei palma wielkanocna to bardzo ważny element, który poświęcony jest w każdą Niedzielę Palmową. Zgodnie z wierzeniami ma ona uchronić dom, najbliższe osoby oraz pola uprawne przed wszelkim złem. Jest to upamiętnienie wjeżdżającego na osiołku Chrystusa do Jerozolimy.