Rynek Główny, Sukiennice, Wawel – z tymi atrakcjami zazwyczaj kojarzony jest Kraków. A przecież w dawnej stolicy kraju nie brak i pięknych zabytków, które przypominają o dziejach polskich Żydów. By móc je zobaczyć, wystarczy wybrać się na spacer po dzielnicy znanej jako Kazimierz. Jakie obiekty zasługują tu na szczególne wyróżnienie? Oto 10 najpiękniejszych zabytków, z jakimi można się spotkać w czasie wycieczki po tej części miasta.
Miejsce 10. Okrąglak
Dawna rzeźnia rytualna, znana lepiej jako „Okrąglak”, jest jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów, z jakimi można się spotkać na terenie Kazimierza. Budynek ten został zaprojektowany na przełomie XIX i XX wieku jako hala targowa. W okresie międzywojennym został wydzierżawiony przez gminę żydowską, która zaczęła z niego korzystać jako z rytualnej rzeźni drobiu. Została ona zlikwidowana w czasie wojny. Współczesny „Okrąglak” znów stał się miejscem znanym jako miejsce prowadzenia handlu, a liczne sklepiki sprawiają, że miejsce to tętni życiem.
Miejsce 9. Ulica Szeroka
To najważniejsza ulica na terenie żydowskiego Kazimierza. Ze względu na swą szerokość można ją porównać do ryneczku, przy niej też skupiły się najważniejsze zabytki tej części Krakowa. Stara Synagoga, synagoga oraz cmentarz Remu, Wielka Mykwa oraz szereg zabytkowych kamienic – oto atrakcje, z którymi można się spotkać w tym miejscu. Przy ulicy tej ustawiony został również niewielki pomnik, który przypomina o krakowskich Żydach – ofiarach Zagłady.
Miejsce 8. Wielka Mykwa
Ten zabytek, ze względu na swą specyfikę, będzie wspaniałym punktem w programie każdej wycieczki poświęconej kulturze i historii krakowskich Żydów. Choć jej obecny wygląd to zasługa prac wykonanych w XIX wieku, dzieje mykwy sięgają XVI stulecia. Dzięki pracom wykonanym po II wojnie, udało się uratować ten cenny zabytek, czyniąc zeń jedną z ważniejszych atrakcji żydowskiego Kazimierza.
Miejsce 7. Synagoga Kupa
Przy ulicy Jonatana Warszauera wznosi się jedna z ciekawszych bożnic, jakimi może się do dziś pochwalić Kraków. To synagoga Kupa, pochodząca z połowy XVII wieku. Jej nazwa odnosi się do faktu, iż bożnicę tę wzniesiono z pieniędzy należących do gminnej kasy. Ta barokowa synagoga przyciąga swym położeniem, gdyż była jednym z kilku obiektów, które ulokowano przy dawnych murach miejskich Kazimierza. Dziś, wyremontowana, znów zachwyca pięknym wnętrzem, w którym okazjonalnie odprawiane są nabożeństwa.
Miejsce 6. Synagoga Izaaka
To kolejne miejsce, którego w czasie wycieczki po dzielnicy żydowskiej nie można pominąć. Synagoga Izaaka to wielka ciekawostka dla miłośników architektury barokowej oraz dla tych, którzy chcą ujrzeć ciekawe malowidła ścienne. Dodatkową atrakcją jest mieszczący się na terenie synagogi sklep, w którym można nabyć produkty koszerne.
Miejsce 5. Nowy cmentarz żydowski przy ulicy Miodowej
Ten cmentarz został założony w początkach XIX wieku. Dziś cmentarz ten zajmuje powierzchnię 19 ha, a na jego terenie znajduje się około 10 tysięcy nagrobków. Nie brak tu tradycyjnych macew, choć spora kolekcję stanowią tu groby zbliżone swym wyglądem do tych, z jakimi można się spotkać na cmentarzach katolickich. Cmentarz ten może się również pochwalić zabytkowym domem przedpogrzebowym, a także pomnikiem, który przypomina o ofiarach zagłady.
Miejsce 4. Synagoga Tempel
Ta bożnica jest jednym z najmłodszych i najpiękniejszych obiektów sakralnych, jakimi może się pochwalić żydowski Kraków. To synagoga postępowa, jedna z czterech bożnic, które do dziś służą gminie żydowskiej jako miejsce kultu. Organizowane są tu również liczne koncerty i wykłady, dzięki czemu synagoga jest licznie odwiedzanym obiektem. Jest to jednocześnie ciekawy przykład architektury z drugiej połowy XIX wieku. Synagoga ta zachwyca połączeniem stylu neorenesansowego ze stylem mauretańskim, jej dumą są także wspaniałe witraże z początków XX wieku.
Miejsce 3. Cmentarz Remu
Stary cmentarz przy ulicy Szerokiej przylega do słynnej synagogi Remu, a jego historia wydaje się być ściśle powiązana z tą bożnicą. Założony w latach 30-tych XVI stulecia cmentarz Remu to wyjątkowa nekropolia, z której krakowski Kazimierz może być wyjątkowo dumny. To tu można podziwiać ciekawe macewy, w gronie których nie brak perełek pochodzących z połowy XVI wieku, to tu można zobaczyć groby osób niezwykle zasłużonych dla krakowskiej społeczności żydowskiej. Zwiedzenie tego obiektu warto połączyć z wizytą w sąsiadującej z nim synagodze, która jest kolejną ciekawostką dla każdego miłośnika kultury żydowskiej.
Miejsce 2. Synagoga Remu
Synagoga Remu to ortodoksyjna bożnica, w której do dziś odprawiane są nabożeństwa. Historia tego obiektu sięga połowy XVI stulecia, a mimo licznych prac wykonanych w latach późniejszych, do dziś można tu dostrzec wiele elementów typowych dla stylu renesansowego. Podobnie jak pobliski cmentarz, tak i ta synagoga jest ważnym celem niejednej wycieczki.
Miejsce 1. Stara Synagoga
Ten zabytek jest z wielu względów obiektem unikalnym. Ze względu na swój wiek oraz historyczne wnętrze, synagoga ta zasługuje na szczególne uznanie ze strony osób zwiedzających krakowski Kazimierz. Wzniesiona w XV stuleciu, jest jedną z najstarszych synagog w Europie. W jej wnętrzu można ujrzeć wiele ciekawych eksponatów, które związane są z krakowskimi Żydami i ich życiem społecznym, kulturalnym oraz religijnym. Zachwyca piękna szafa ołtarzowa oraz bima, zadziwiają piękne malowidła. To dzięki nim Stara Synagoga stała się jednym z najważniejszych zabytków nie tylko Kazimierza, ale i całego Krakowa.
Żydowski Kraków każdego może oczarować swym pięknem. Liczne zabytki przyciągają uwagę, a ich niezwykła historia sprawia, że w trakcie wędrówki ulicami Kazimierza każdy z nas może odbyć wyjątkową podróż w czasie.